LT | EN

Chan Park kalba apie tango dvasingumą

Vertė Marija Giedraitytė
Tango – tai meditacija judant. Ji leidžia pajusti kūno ir dvasios harmoniją. Tarkim, Indijoje viešas fizinis kontaktas su moterimi tebėra kultūrinis tabu. Tango ir Dzen turi bendrą bruožą – jie abu atranda pasekėjų visame pasaulyje. Neseniai dviem kalbom (ispanų ir anglų) išleista Amerikos korėjiečio Chan Park knyga „Tango Dzen: vaikščiojimas šokis meditacija“ (Tango Zen: Walking Dance Meditation) labai palengvina šių minčių sklaidą. Autorius turi daug patirties su Tango Dzen. Jis to moko jau dešimt metų įvairiose šalyse, ir jo aplankytų šalių sąrašas vis ilgėja. Chan Park sutiko duoti interviu, kuriame jis apibendrina savo ankstesnę ir dabartinę veiklą.
 
Klausimas: Chan, knyga „Tango Dzen: vaikščiojimas šokis meditacija“ buvo neseniai išleista gerai žinomos argentiniečių leidyklos KIER, ir išleista dviem kalbomis (ispaniškasis pavadinimas skamba „Tango Zen: Caminar y Meditar Bailando“). Kaip šis dvikalbis Tango Dzen knygos leidimas buvo sutiktas Buenos Airėse?
 
Atsakymas: Esu inžinierius, besidomintis menais, ir 18 metų dirbau NASA (JAV kosmoso programoje). Mano kaip taikomosios srities specialisto išsilavinimas trukdo atsakyti į tokį kokybinį klausimą, juolab susijusį su kultūra, kurią aš dar tik stengiuosi perprasti. Nuo tada, kai pernai atsikrausčiau į Buenos Aires, šoku tango penkis vakarus per savaitę. Pastebėjau, kad KIER leidyklos išleista mano knyga apie Tango Dzen Buenos Airių milongose buvo sutikta šiltai.
 
Klausimas: Ar mokėte Tango Dzen ir kitose šalyse?
 
Atsakymas: Pats esu Amerikos korėjietis ir Tango Dzen mokiau Korėjoje, taip pat ir JAV,  pasaulinio garso New York Omega universitete, Kirpalu jogos ir sveikatos centre Massachusetts. Tango Dzen taip pat mokiau kituose dviejuose meditacijos ir sveikatingumo centruose, t.y. Rancho La Puerta Meksike bei Villa Unspunnen Šveicarijoje. Nuo 1999 m. vedu Tango Dzen seminarus Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Italijoje, Ispanijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Kroatijoje, Kanadoje, Lietuvoje, Rusijoje, Latvijoje, Olandijoje, Suomijoje, Kinijoje, Singapūre ir Indijoje. Taip, Indijoje prisimenu savo abejones dėl kultūrinių tabu apie viešą fizinį kontaktą su moterimis ir bijojau, kad tai gali stabdyti tango sklaidą, tačiau 2005 m. su savo partnere Eugenia atvykau į New Delhi ir buvome maloniai nustebinti, kad tango grožis buvo ten tinkamai įvertintas ir kad daugumai studentų fizinis kūno kontaktas buvo priimtinas pamokų metu.

Klausimas: Įspūdinga. O kas yra Tango Dzen?

Atsakymas: Mano kuklia nuomone, buvimas dabartiniame momente, komfortiškai ir nemąstant, yra bendras tango ir Dzen tikslas. Buenos Airių milongose aš matau žmones šokančius taip, tarsi rytojus neegzistuotų, ir jie nėra užstrigę savo gyvenimų vakarykštėje dienoje. Jie yra dabartyje, besimėgaujantys savimi, savo partneriu ir milongos atmosfera. Muzika šokant leidžia pajusti kūno ir sielos darną, tokią pačią, kurią leidžia pajusti ir Dzen meditacija. Kai siela nurimsta nuo visų minčių ir yra darnoje su kūnu bei muzika ar meditacija, yra patiriama ypatinga dvasinė būsena. Tai nuo senų senovės vyrų ir moterų buvo patiriama dainų, giesmių metu ar ritmiškai mušant būgnus. Būtent tas dvasinis tango aspektas, kurį matau Buenos Airių milongose, yra tai, kuo aš noriu pasidalinti su visu pasauliu.
Vienas iš mano daugelio porteño draugų tai labai gerai apibūdino. Jis sakė: „Kai mes buvome maži, mes kvėpavome oru pilnu tango“. Muzika yra tango šerdis kaip kad meditacija yra Dzen šerdis. Deja, už Buenos Airių ribų, žmonės yra labiau užsiėmę tango žingsnelių mokymusi ir pasirodymais, ir nesistengia suprasti tango esmės. Vakarietiškas materializmas diktuoja, kad „daugiau yra geriau“, ir tango šokėjai visame pasaulyje mokosi vis daugiau ir daugiau tango žingsnių taip beviltiškai bandydami užpildyti vidinę materialistinės visuomenės tuštumą. Aš noriu tai pakeisti, noriu pasidalinti tango esme su visu pasauliu ir mokydamas to aš naudoju Dzen meditaciją. Dzen meditacija nebūtinai turi būti praktikuojama sėdint tam tikroje pozicijoje (meditacija sėdint). Aš mokau vaikščiojimo meditacijos, kuri yra ir buvo praktikuojama budistų. Aš taip pat tikiu (su tuo sutinka ir kiti tango šokėjai), kad tango yra meditacija judesyje ir tinkamai praktikuojama ji įgalina tango šokėjus patirti Dzen momentą šokant. Tai ir yra Tango Dzen. Vėlyvasis Ricardo Vidort sako, kad „Tango yra jausmai“. Aš tikiu, kad jis kalbėjo apie tango esmę, apie ypatingą Argentinos dovaną pasauliui. Kitas argentinietis, kuris padėjo kurti Tango Dzen yra mano draugas ir mokytojas Ruben Terbalca. Mano Dzen mokytojas kartą yra sakęs: „Studijuoti budizmą – tai  tyrinėti save, o tyrinėti save – tai yra pamiršti save“. Aš sakau: „Mokytis tango – tai tyrinėti save, o šokti tango – tai pamiršti save“.
 
Klausimas: Jau tai yra labai gilu. O kas toliau?
 
Atsakymas: Mano ateitis yra kažkur aukščiau nei žodžiai, bet apie tris dalykus esu beveik tikras. Aš mokysiu Tango Dzen visame pasaulyje; aš įkursiu Tango Dzen programą čia, Buenos Airėse; ir aš lankysiuosi milongose penkias naktis per savaitę, kai tik būsiu grįžęs į savo namus Buenos Airėse.

Klausimas: Ar turi internetinį puslapį?
 
Atsakymas: Taip, mano knygą Tango Dzen galima nusipirkti ir taip pat rasti informaciją apie vietines Tango Dzen pamokas, mokytojų ruošimo programą ir mano tarptautinį mokymo tvarkaraštį www.tangozen.com. Mano el. paštas yra This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. "> This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

chan park 2006 riga 480
Chan Park stovi centre

Tango Zen. „B.A.Tango“ žurnale 2009 m.
 
Redakcijos prierašas.
Mika F. sutiko „atsitiktinai“ Chan Park 2001 m. Vašingtone, JAV.
Jos pakviestas, Chan Park vedė tango seminarą tais pačiais 2001 m. Vilniuje.

Vėliau Chan Park vedė tango seminarus Rygoje ir Liepojoje.

Programming by alan.lt
Copyright © 2008-2024 Arvis & Vilniaus tango bendruomenė.