LT | EN

Goda Denapienė: „Kad noriu šokti tango, sako mano akys“

lrytas.lt 2007-08-28 05:05

Tai, ką seniai manėme apie tango šokančias poras, patvirtinta moksliškai: šis šokis atitolina senatvę! Jeigu šokate tango, tikėtina, kad sulaukę brandaus amžiaus būsite jauni ne tik siela, bet ir kūnu.

„Negana to, tango subalansuoja ryšį su aplinka, o ypač - moterų ir vyrų santykius. Kalbu apie tai drąsiai, nes esu ištekėjusi ir nemanau, kad šis šokis priverčia žmogų būti neištikimą“, - šypsosi vilnietė gydytoja ir tango mokytoja Goda Denapienė.

Septynerius metus šokdama tango Goda išmoko neįtikėtinų dalykų - jausti savo partnerį, tačiau neištirpti jo glėbyje. Paklusti, bet neprarasti savo individualumo. Net jeigu partneris daro klaidų, ji išmoko jų nekartoti. Tai jai labai praverčia ne tik šokių aikštelėje, bet ir gyvenime. „Gal to išmokstama bėgant metams, bet iš tiesų tapau ramesnė, ėmiau labiau pasitikėti savimi, pajutau gyvenimo pilnatvę, harmoniją“, - sako tango savo gyvenimo būdu pavertusi žavi moteris.

- Net neabejojame, kad harmonijos šokių aikštelėje siekiate su ypatingais vyrais. Tokių gatvėje ar krepšinio tribūnoje nepamatysi...

- Savo gyvenimą ir aplinką kuriame pačios. Jei ypatingų vyrų jūsų aplinkoje nėra, reikia juos... susikurti. Visame pasaulyje šokančių vyrų yra nedaug. Tai problema, su kuria aš irgi susidūriau, bet ją išsprendžiau savaip. Kai pradėjau šokti tango, Lietuvoje beveik nebuvo tango mokančių šokti vyrų. Pasakiau sau, kad šokėjus turiu pati užsiauginti, ir tai padariau. Dėl to net išmokau vyro partiją. Išlošiau du dalykus: visų pirma į mano tango mokyklėlę atėjo daugiau žmonių, antra - atsirado vyrų, su kuriais dabar pati galiu šokti. Kas jų padėjo prisivilioti? Jų pačių moterys (juokiasi).

- Atrodo, kad tango greit užkariaus madingiausius Vilniaus šokių klubus. O kaip pasaulyje?

- Šio šokio populiarumas banguoja. Argentinoje jis buvo populiarus prieš 100 metų. Paskui išpopuliarėjo Prancūzijoje, Ispanijoje, Švedijoje, net Suomijoje. Apie 2000-uosius tango banga atsirito į Lietuvą. Nors susidomėjimas neslopsta. Visame pasaulyje nuolat rengiami tango festivaliai - ir mažiau, ir daugiau žinomi. Ir žemesnio, ir aukštesnio lygio. Graikijoje, Švedijoje, Lenkijoje... Tango šokamas be pertraukų visus metus. Atsiranda naujų tango stilių. Ypač populiarėja „tango nuevo“ - tango sintezė su elektronika, džiazu, Lotynų Amerikos ritmais. Nors visuose tango vakarėliuose - milongose - skamba tango klasika, bet prasiveržia ir kitokia muzika. Nesivystydamas tango numirtų.

- Kodėl pas mus tango laikomas moterų, o ne vyrų šokiu?

- Tai priklauso nuo kultūros. Moterys dvasingesnės, imlesnės grožiui, plastiškesnės. Vyrai - santūresni. Ne tik pas mus - visame pasaulyje moterys skundžiasi, kad yra mažai tango šokančių vyrų. Jį šokančių moterų yra kelis kartus daugiau. Aš nenoriu peikti lietuvių vyrų ir visiems dėti antspaudo, bet nepamirškime, kad Lietuvoje vyras nuo seno turėjo būti tvirtas, nerodyti emocijų. Tango - emocionalus, inteligentiškas šokis, ir jį išimtiniais atvejais šoka tik dvasios aristokratai. O mūsų inteligentija ir aristokratija buvo sunaikinta.

- Kodėl užsimanėte išmokti tango? Gal šokate ir kitokius šokius?

- Pomėgis šokti man genetiškai nulemtas. Mano tėvukas gerai šoka, mama - irgi. Bet ji - senos kartos žmogus, buvo atsidavusi šeimai ir neketino aukoti laiko dėl pomėgio.

Aš šoku nuo ketverių metų. Mokykloje, universitete. Buvo laikas, kai su vyru pusmetį, tiek, kiek jis galėjo tverti, lankėme pramoginius šokius. Buvome ką tik vedę ir jis tenkindavo visus mano norus (juokiasi)...

2000-aisiais, ruošdamasi rašyti disertaciją, išvažiavau į stažuotę Vokietijoje. Draugai mane pasikvietė į tango vakarėlį. Tas šokis mane taip užbūrė, kad nieko nelaukusi priėjau prie geriausiai šokančio vyriškio (pasirodė, kad tai buvo tango mokytojas) ir paprašiau keleto pamokų, už kurias tada atidaviau dalį savo stipendijos. Po dviejų mėnesių grįžau suliesėjusi dešimčia kilogramų, užtat tiek prisišokusi! Tai buvo pirmoji auka, sudėta ant tango aukuro (juokiasi).

- Kaip į naują pomėgį reagavo jūsų vyras?

- Aišku, prireikė kelerių metų, kol mano vyras šiuo atžvilgiu tapo man tolerantiškas. Kai jis bambėdavo, sakydavau: „O tu užsiimi povandeniniu nardymu, su draugais važiuoji, kur ir kada nori, ir aš tavimi pasitikiu“. Jis ilgai pyko, bet kartą gimtadienio proga man padovanojo magnetofoną - kad per tango pamokas galėčiau leisti muziką. Supratau, kad jis pasidavė. Dabar, jeigu iš milongos grįžtu po vidurnakčio, jis mieguistas pakelia galvą ir tepaklausia, ar gerai pasišokau (juokiasi).

- Kur mokotės šokti tango? Gal stengiatės išmokti vis ką nors nauja?

- Kartą per metus į Lietuvą būtinai atvažiuoja užsieniečių tango mokytojų, ir galimybė pasimokyti tikrai atsiranda. Jie mane dažnai pagiria, padrąsina ir pamoko naujų žingsnelių, kuriuos atlieku savo namuose su šluotomis. Prie spintos prisirišu virves ir su jomis šoku. Kas nors pamatytų, tikrai pasakytų, kad man protas pasimaišė (juokiasi). Mano šeima iš manęs pasijuokia, bet nepiktai.

- Esat darbuose paskendusi gydytoja gastroenterologė. Dirbate televizijoje, šokate tango, esate žmona ir mama. Kaip viską suspėjate?

- Tai - suderinami dalykai. Man patinka mokytis ir mokyti kitus - mokyti šokti tango, dirbti su studentais, ko nors mokyti savo vaikus. Matyt, esu mokytoja iš pašaukimo. Darbas Lietuvos televizijos sveikatos laidoje „36,6“ prieš kelerius metus man irgi buvo pamoka. Jau trečią sezoną dirbsiu TV3 laidos „Sveikas žmogus“ medicinos redaktore. Man patinka pačiai filmuoti, sėdėti montažo kambaryje. Televizijoje turiu galimybę skleisti informaciją, kuri žmonėms labai svarbi.

- Kokie žmonės renkasi šokti tango?

- Tango pamokas pas mane ir kitus mokytojus (kuo jų daugiau, tuo geriau) lanko žmonės, mėgstantys dviračius, bėgimą, slidinėjimą, keliones. Daugelis filmuoja, fotografuoja, turi kitokių pomėgių. Yra žmonių, kurie pabando šokti tango ir nutaria: „Ne, tai ne man“. Ir yra tokių, kurie suserga tango. Vieni lengva forma, kuri gerai dera su kitais jų darbais, verslais, kiti - labai sunkia forma, nes tango tampa jų gyvenimo tikslu. Jie eina iš milongos į milongą, iš seminaro - į seminarą... Tai - tam tikra priklausomybė. Bet tai geriau nei narkotikai, alkoholis ar kazino.

Džiaugiuosi, kad man jau nebereikia organizuoti tango vakarėlių, iš užsienio kviesti mokytojų. Šią veiklą iš manęs jau perėmė su tango labiau susiję Irmantas Bačelis, Eduardo Gimenezas. Nors esu prasmegusi medicinoje, juos visada palaikau, ateinu į milongas. Ir patys šokėjai tapo aktyvesni - ieško salių ir muzikos, jau susibūrė į tvirtą branduolį. Gerai šokančių tango Vilniuje yra apie 10 porų. Į repeticijas susirenka apie 15-20. Vilnius - mažas miestas, ir šokančiųjų tango kol kas nėra daug. Užsienyje į milongas susirenka labai daug žmonių.

- Kaip vyksta tos milongos? Kur jums teko lankytis?

- O, ne viename mieste: Berlyne, Freiburge, Drezdene, Magdeburge, Barselonoje, Romoje, Sorente, Bolonijoje, Paryžiuje... Visur yra savų ypatumų. Šiaurės Vokietijoje žmonės šoka labai tvarkingai. Vokietijos pietuose tango laisvesnis, subtilesnis. Prancūzai šoka labai rafinuotai, jų tango primena sklendimą erdvėje. Geriausiai tango šoka italai. Jie labai plastiški, jaučia muziką, vyrai gerai supranta moteris.

- Kaip svetimame mieste susirandate milongą?

- Sužinau internete, o salę randu intuityviai. Atsidūrusi netoli reikiamos vietos, įtempiu ausis ir klausau, ar nesigirdi tango muzikos. Jei išgirstu, einu jos link kaip katinas, užuodęs lašinių kvapą (juokiasi). Muzika vis garsėja, aš artėju ir pamatau šokančius žmones. Paprastai ten susirenka įvairūs žmonės. Įvairūs kultūrų prasme, tautybių ir tikėjimų. Vokiečiai, italai, ispanai, švedai šokdami kartu labai gerai jaučiasi.

O kokių porų ten gali pamatyti! Subrendusi moteris ir jaunas vyras. Homoseksualų pora. Moteris su moterimi. Visi vieni kitiems tolerantiški. Nė karto milongoje užsienyje nemačiau girtų žmonų. Daugeliui bokalo alaus ar stiklo vyno užtenka visam vakarui! Prisigėręs nepašoksi!

Įsitikinau, kad milongose labai saugu. Aš visada kuprinėje nešiojuosi fotoaparatą, vaizdo kamerą, bankų korteles, piniginę. Jei mane pakviečia šokti, viską palieku ten, kur sėdėjau, bet niekas niekada nedingo.

- Milongos neįsivaizduojamos be tango įkvėpėjo Astoro Piazzollos muzikos. Ar paprastam šokėjui lengva pagal ją šokti?

- Tikrai nėra lengva. Tai daugiabalsė, daugiapakopė, sudėtinga muzika. Sunku, bet įmanoma. Tiesa, tango galima šokti ir ne pagal tango muziką - pagal „Pink Floyd“, „The Beatles“. Kažkada per repeticiją sugedus magnetofonui įsijungėme radiją ir labai smagiai šokome pagal Joe Dassino dainas. Nesvarbu, pagal ką šoki tango, - svarbiausia šokti iš širdies.

- Dažnai lankotės milongose. Tikriausiai žinote, kaip tapti milongos karaliene?

- O kam ja tapti (juokiasi)? Aš už tai, kad visos moterys būtų karalienės! Į milongas renkasi visokios moterys - žemos, aukštos, liesos, apkūnios, jaunos ir brandaus amžiaus, bet visos yra ypatingos. Vienos puikiai jaučiasi dėvėdamos suknelę atvira nugara ir avėdamos batelius su aukšta pakulne, kitos - dėvėdamos dalykinę ar sportinio stiliaus aprangą.

Apranga nesvarbi. Svarbu žvilgsniu pasakyti, kad nori šokti. Bet tas žvilgsnis neturi būti gašlus, provokuojantis. Jis turi byloti: noriu šokti. Tu šypsaisi kitame salės kampe stovinčiam vyriškiui, jis nusišypso tau, ir jūs susitinkate salės viduryje...

- Gal žinote paslaptį, kodėl vyrai vienas moteris šokti kviečia ypač dažnai?

- To reikia klausti pačių vyrų (juokiasi). Aš irgi nežinau, dėl ko mane kviečia šokti, bet pati, jei pamatau gerai šokantį įdomų vyrą, niekada nekompleksuoju, einu prie jo ir pakviečiu. Jei matau, kad vyras - tik gražiai šokantis narcizas, norintis pademonstruoti save, o moteris jam tėra žiedas ant jo rankos, kad tokį pakviesčiau - nėra jokių šansų.

- Tarkime, partneris labai patiko, gerai sekėsi šokti, bet tenka skirtis ir pasakyti: „Viso gero!“ Ar jo vėliau nepasiilgstate?

- Kaip čia pasakius... Iš tiesų pasiilgstu ne partnerio, bet tango su tam tikru partneriu. Su labai patikusiais vėliau susirašome, bet vien dėl tango negaliu skristi į Romą. Niekada niekur nevažiuoju pašokti. Bet jeigu vykstu į konferenciją, būtinai pasinaudoju tokia galimybe.

- Tango - labai aistringas šokis. Kaip į tai reaguoja nešokančios šokančiųjų pusės?

- Žinoma, jeigu kas nors turi nepadorių minčių, žiūrėti į veidais susiglaudusius šokėjus nelengva. Bet argentiniečiai mokytojai mums visada sako, kad šokėjai prieš šokį turi apsikabinti kaip seniai nesimatę draugai, broliai ir seserys. Buvo atvejis, kai prie manęs prilipo vienas gašlus tipas, todėl jau po pirmojo šokio jam pasakiau: „Viso gero!“

- Juokaujama, kad tikras tango šokėjas iš milongos neišeina su jam patikusia dama. O jeigu išeina, tai pro atskiras duris...

- Milongoje, kaip ir gyvenime, atsitinka visko. Gal yra žmonių, kurie eina susirasti antrosios pusės, bet dauguma ateina šokti. Man labai patiko vienos moters pasakymas: „Mokytis šokti tango dėl sekso tikrai neverta. Seksu užsiimti daug paprasčiau“.

- Gal svajojate aplankyti Argentiną ir pašokti tango su argentiniečiu?

- Argentiną pamatyti tikrai labai noriu, tik nežinau, kaip tai padaryti su gydytojo atlyginimu. Tikiuosi, kada nors kelionei susitaupysiu.

Programming by alan.lt
Copyright © 2008-2024 Arvis & Vilniaus tango bendruomenė.