LT | EN

Viktoras Žostautas. Įspūdžiai iš Talino tango bendruomenės 7-ojo gimtadienio. 2014 m. lapkritis

Įspūdžiai iš Talino, 7-ojo tango bendruomenės gimtadienio  (2014 11 20-23)

 

 Milonga Gardel 2014 Vilnius Viktoras portretas

Vytautas Žostautas šoka tango jau beveik du metai, aktyviai įsiliedamas 
į mūsų tango bendruomenę. Jis mielai sutiko pasidalinti savo įspūdžiais.

Tai buvo pirmoji mano tango išvyka. Taline esu lankęsis anksčiau, o šia kelione susidomėjau dėl ten atvykstančių svečių, tango mokytojų iš Argentinos, Veronikos Palacios ir Omaro Quiroga. Kelis jų šokio vaizdo įrašus peržiūrėjęs, nutariau, kad turiu ten važiuoti ir dalyvauti keliose pamokose, atrasti kažką naujo, gauti patarimų.

Pirmają dieną dar spėjau į vieną pamoką – milongos. Mokėmės kelis dažniausiai šokamus derinius, rodos jau žinomus, tačiau kitaip perteiktus. Čia kažkokių naujovių nebuvo. Tiesa, kai teko parodyti Omarui kaip vedu, kažkodėl jis davė pastabą “don't play”. Jis turėjo omeny kūno disociacijos judesius, nors ankstesnis mano mokytojas pabrėždavo, jog būtent tai yra svarbu, mat partnerė aiškiai supranta tavo ketinimus ir judesių gylį, o ir šokis atrodo gražesnis, jeigu taip galima išsireikšti. Žinoma, kiekvienas mokytojas skirtingai aiškina, taigi šį kartą šią pastabą, galima sakyti, ignoravau. Matysiu, ką kiti mokytojai patars. Dar norėčiau pasidalinti savo nuomone apie tai, kad žingsniai ir jų junginiai tango šokyje yra tik dalelė šokio technikos. Labai svarbu, kaip šokėjas valdo savo kūną. Naudingi yra įvairūs raumenų atpalaidavimo ir judesių koordinacijos lavinimo pratimai. Kai kurie mūsų mokytojai rengia tokius užsiėmimus. Viena tokia pamoka buvo Taline,  po kurios judesiai tapo laisvesni. Dar milongos pamokoje Omaras rodė, kaip galima pagražinti šokį nedideliais pasisukimais tarp žingsnių ir junginių, šiek tiek keičiant judėjimo kryptį.

Dar tą vakarą vyko neformali milonga, bet po kelionės joje neužsibuvau.

Kitos dienos pirmoji pamoka buvo technikos, vaikinų ir merginų atskirai. Antroji - dar viena milongos pamoka. Užtvirtinome pirmosios pamokos pagrindus. Per pirmąją lavinome stovėseną, buvo lygsvaros laikimo pratimai. Šiek tiek apie stovėseną; iš pirmo žvilgsnio Omaras šoka per daug palinkęs, gal dėl jo partnerės Veronikos žemesnio ūgio. Kiekvienas atranda savo, o jos ieškant, įsivaizduokite, kad kūno dalį žemiau juosmens veikia didesnė trauka, o aukščiau juosmens – tarsi kažkas kelia į viršų per stuburą.

Vakare vyko šventinė milonga su svečių pasirodymais ir sveikinimais. Galiu pasakyti, kad šventė buvo kukli, bet svečių pasirodymai – labai įspūdingi. Salė – erdvi, užteko vietos ir šventiniams staliukams ir šokimui. Bendruomenė santūri, draugiška (ne vienas siūlė pavežti po milongos iki viešbučio, kai pusvalandį nepavyko išsikviesti taksi). Svečių buvo nedaug, kelios poros iš Sankt-Peterburgo, Latvijos. Taline gerai šokančiųjų nedaug, palyginus su musiškiais. Tačiau reikia pastebėti, kad merginos tikrai geros šokėjos. Dar po šios milongos supratau, kaip svarbu gerbti kitus šokančiuosius ir laikytis rondos. Taline gi, nei vienu nei kitu jie pasigirti negali. Tai buvo labiau panašu į chaotišką porų sukinėjimąsi be aiškios krypties. Vilniaus milongose rondos laikomasi pakankamai gerai, tačiau, kai kurie tangiečiai jos nepaiso. Jeigu šį straipsnį skaitys pradedantieji, būtinai įsidėmėkite tai, priešingu atveju, jūsų partnerė jausis nesaugiai, o kiti tangiečiai bus nepatenkinti jūsų elgesiu.

Būtent apie tai ir dar apie judėjimą sausakimšose Buenos Airių milongose mokytojai pasakojo antroje trečiosios dienos pamokoje. Susistatėme kėdes taip, kad jos imituotų koridorių tarp stalų, prie kurių sėdi tuo metu nešokantys ir vidurinio (mažesniosios rondos) šokančiųjų srauto. Kiekviena pora turėjome šokti tame koridoriuje taip, kad ne tik neliptume kitiems ant kulnų, bet ir nepaliktume prieš save didesnės nei 2 šokėjų erdvės (apytiksliai 2 vidutiniai žingsniai). Labai geras ir rekomenduotinas pratimas.

Dar tą dieną buvo muzikalumo pamoka. Veronika pasakojo apie skirtingų laikotarpių vienos ar kitos kompozicijos interpretaciją ir kaip pagal tą pačią melodiją, bet atliekamą skirtingų orkestrų, galima įvairiai šokti, mat vėlesnės kartos atlikėjai dažnai tą pačią melodiją atlieka su platesne skambėjimo ampiltude, emocionaliau. Dar paminėsiu, kad šie mokytojai nėra vieno tango stiliaus (milonguero, nuevo ar kito) šalininkai, jie pasisako už pasirinkimo laisvę, ir nevertina pagal prioritetus.

Tos dienos vakare dar laukė vakarienė tikrame argentinietiškame restorane su šokių aikštele. Va čia tai komplimentai estams. Mums skirta atskira patalpa 2-ame restorano aukšte, kur salės viduryje – stalai su praėjimu, o gale – šokių aikštelė ant nedidelės pakylos. Atmosfera nereali, patiekalai – ką tik “nuo ugnies”. Beje, taliniečiai čia renkasi kiekvieną sekmadienį.

Reziumuojant galėčiau pridurti, kad tokios išvykos yra naudingos ir įdomios. Ši kelionė man paliko geras emocijas. Mokytojai labai draugiški, malonūs. Talino tango bendruomenė nuoširdi ir atvira.

Ačiū.

Viktoras Žostautas

 

 

Programming by alan.lt
Copyright © 2008-2024 Arvis & Vilniaus tango bendruomenė.